Autizmas – Dievo dovana?

Autizmas - tai įvairiapusis vystymosi sutrikimas, besitęsiantis visą žmogaus gyvenimą. Autizmo priežastys, pasak medikų, šiuo metu nėra tiksliai žinomos. Vieni mokslininkai nurodo, kad ligą lemia genai, kiti teigia, jog tyrimų duomenimis autizmo priežastis gali būti ir virusai. Pirmą kartą autizmo liga buvo aprašyta 1943 metais JAV gydytojo L.Kanerio ir beveik tuo pat metu Austrijos gydytojo H. Aspergerio.

Vis dažniau tenka išgirsti, kad vaikas serga autizmu. Kaip teigia vienas iš autizmo ligos aprašymų, autizmas - tai liga, lemianti tam tikrą vaiko gebėjimų sutrikimą. Ši liga kiekvienam žmogui gali pasireikšti skirtingai: kai kurie vaikai gali kalbėti, tuo tarpu kiti kalba sunkiai arba visiškai nekalba.

Ar mes mokame atpažinti ta liga sergančius vaikus ir su jais būti kartu? Šiuo metu priimta, kad autizmo diagnozė gali būti nustatyta 3 metų amžiaus vaikui. Tėvai vaiko kalbos sunkumais paprastai susirūpina jam esant maždaug 2 metų amžiaus, tačiau kitų požymių gali pasireikšti daug anksčiau.

Autistai vaikai dažniausiai sunkiai valdo kūną, kalba labai nedaug arba nekalba, kartais pasitaiko balso stygų pakitimų. Manoma, kad visa jų protinė veikla vyksta giliai pasąmonėje ir neprasiveržia į sveikiems žmonėms suprantamą aplinką.

Straipsnyje "Fenomenalūs autizmą turinčio berniuko sugebėjimai – piešti pradėjo būdamas septynių mėnesių" pateikiamas pavyzdys šeimos, kuri nors ir susiduria su visuomenės priešiškumu, neva autizmo sindromą turintis sūnus – nenormalus, tačiau tėvai džiaugiasi, kad vaikas turi fenomenalią atmintį, talentą piešimui ir viskuo domisi. Mama pasakoja, kad sūnus pradėjo piešti būdamas septynių mėnesių, o, sulaukęs ketverių, anglų kalba galėjo įvardinti net 120 paukščių rūšių!

Savantizmas (kitaip: savantizmo sindromas) – autizmo atmaina, kurią kai kas vadina net priešingybe autizmo ligai. Savantai pasižymi kai kuriais ypatingai sustiprėjusiais gebėjimais. Tačiau šie gebėjimai yra įspūdingi tik tam tikroje srityje, o kiti gebėjimai lieka silpni.

Cosmopolitan tvirtina, kad visame pasaulyje oficialiai žinoma maždaug šimtas savantų, išsiskiriančių savo sugebėjimais. Šį skaičių sudaro daug skirtingų ir gerai žinomų žmonių. Savantai gali turėti tiesiog fenomenalią atmintį – tiek skaičiams, tiek žodžiams, gali turėti absoliučią klausą, gebėti nutapyti paveikslus, vertinamus visų pasaulio menų ekspertų. Tarp savantų yra ir Pulicerio premijos laureatų, ir roko muzikos atlikėjų, rašytojų, mados kūrėjų. Visi jie viena koja stovi ant ligos ir beprotybės slenksčio, o kita ant genialumo laipto.

Apie autistus sukurta daug nuostabių filmų. Visų pirma reiktų paminėti pozityvią  kriminalinę veiksmo dramą The Accountant  (Sąskaitininkas). Kristianas Vulfas (Ben Affleck) – matematikas autistas ir genijus savantas. Jis turi Aspergerio sindromą (aukšto funkcionalumo autizmo formą) ir skaičiai jį traukia labiau, nei žmonės. Ne mažiau svarbu ir tai, kad Kristianas puikiai įvaldė tėvo pateiktas skaudžias imtynių ir kitas kovų pamokas, kurios jam labai pravers ateityje. Taigi, Kristianas imasi teisėtos bylos – ypač aukšto kalibro robotikos kompanijos buhalterė pastebėjo nesutapimų, kurių suma prilygsta dešimtims milijonų dolerių. Bet kai Kristianas supranta, kaip buvo vykdomos finansinės machinacijos, pradeda augti lavonų skaičius.

O štai Touch (Ryšys) - ištisas serialas apie vaiką-autistą. Įvykių centre yra tėvas - buvęs reporteris Martinas, kuris vienas augina autizmu sergantį vienuolikmetį sūnų. Tėvas savo vaikui stengiasi duoti viską, todėl neretai jam tenka keisti darbą... Pagaliau Martinas pradeda suprasti, kad jo sūnus, sergantis autizmu, gali numatyti įvykius, kurie dar tik įvyks ateityje.

2019 gruodžio 2 d. www.15min.lt apie mus:

Prieš 10 metų, kai Jolantos šeimoje gimė antras sūnus, tai buvo šeima, niekuo nesiskirianti nuo kitų. Tačiau berniukui augant išryškėjo požymiai, akivaizdžiai rodantys, kad jis kitoks nei visi. Toliau sekė smegenis sukaustantis diagnozė – autizmas. Jis buvo išreikštas taip smarkiai, kad berniukas net nereaguodavo į savo vardą. Šiandien ji su vaiku drąsiai gali išeiti į gatvę ir net keliauti. Jokio stebuklo neįvyko – viskas pasiekta tėvų pastangomis...

Šiandien tai labai geras, švelnus vaikas. Jis turi kažkokią magiją – visus pritraukia. Atrodo, kalbėti normaliai nemoka, bet savyje turi daug gerumo, visada su šypsena. Jei kitas verkia, visada paglostys, atneš servetėlę. Jį visos mokytojos myli, visos auklėtojos. Sūnus yra mums Dievo dovana, ir mes ja be galo džiaugiamės“, – atviravo moteris.

Pasak gydytojo homeopato Antano Januškevičiaus, autizmas – tai raidos sutrikimas, atsirandantis dėl to, kad jutiminės nervinės skaidulos, kurios yra atsakingos už informacijos perdavimą iš mus supančio pasaulio į galvos smegenis, nepakankamai gerai funkcionuoja. Todėl žmonėms, turintiems šį sutrikimą, sudėtinga suprasti kitų asmenų mintis ir jausmus, tinkamai interpretuoti gestus, veido išraiškas, prisilietimus ir netgi kalbą. Bendravimas ir buvimas socialinėje aplinkoje jiems kelia įtampą ir reikalauja nuolatinės savikontrolės, todėl jiems priimtinesnis jų uždaras pasaulis, kuriame jie atsipalaiduoja, susidėlioja mintis sau priimtinu būdu. Pasak mediko, autizmo sutrikimą turintiems žmonėms, šalia kitų metodų, gali būti taikoma bioakustinė lazerinė akupunktūra. Tai lazerio ir bioakustinių bangų poveikis į kinų atrastus biologiškai aktyvius kūno taškus (susietus su žmogaus organų sistemomis), padedantis atkurti organizmo, kaip visumos, pusiausvyrą bei suaktyvinti vidinius procesus, leidžiančius pačiam organizmui susidoroti su jį užklupusia sveikatos problema. „JAV nacionalinės medicinos tyrimų agentūros duomenimis, biologiškai aktyvių kūno odos taškų stimuliavimas gali padėti ne tik autizmą, bet ir kitus raidos sutrikimus turintiems žmonėms, kadangi minėtų taškų stimuliavimas veikia smegenų limbinę sistemą, kuri reguliuoja impulso sklidimą nervinėmis skaidulomis. Be to, minėtų taškų stimuliavimas suaktyvina kraujo apytaką bei maisto medžiagų tiekimą į nervines skaidulas“, – teigė A. Januškevičius.