„Prie kavos“, 2018/5

Nevaisingumas - jautri, bet kartu ir įvairiais mitais apipinta tema. Teigiama, kad kas 5-6 šeima patiria sunkumų norėdama susilaukti vaikelio. Šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti daug pagalbos būdų. Tarp jų - netgi alternatyvių. Ar homeopatija pajėgi įveikti nevaisingumą?

UŽGIMĘS STEBUKLAS

Prie kavos 1

40-metė Vaida iš Kretingos po santuokos susilaukti vaikų neskubėjo. Moteris prisipažįsta, kad kurį laiką sąmoningai saugojosi. Žinoma, pora planavo mažylius. Nors kai Vaida su vyru galiausiai nusprendė gausinti šeimą, jiems teko nusivilti. Pirmieji bandymai buvo nesėkmingi. Ilgai laukti moteris neketino, todėl jau po 3 mėn. kreipėsi į savo gydytoją. Ši patarė dar luktelėti. Praėjus kuriam laikui moteris vis tiek negalėjo pastoti. Tad gydytoja galiausiai Vaidą nukreipė į vaisingumo kliniką. Kiek vizitų ir tyrimų teko išgyventi, suskaičiuoti sunku. „Į kliniką važinėjau apie 2,5 m.“, - prisimena Vaida. Deja, trokštamo rezultato porai pasiekti taip ir nepavyko. Labiausiai glumino, jog tiek hormonų, tiek kiti tyrimai rodė, kad viskas gerai. Atrodė, tikrai neturėtų viskas ilgai užtrukti. Kai medikai pradėjo kalbėti apie dirbtinį apvaisinimą, Vaida pagalvojo, kad reikėtų išbandyti dar ką nors. Moteris tvirtai manė, jog dirbtinis apvaisinimas - paskutinis žingsnis.

Gyvenant tokiomis mintimis kolegė internete parodė vieną žurnalą rusų kalba. Kaip tik jame Vaida rado straipsnį apie homeopatinį gydymą ir gydytoją Antaną Januškevičių. Tuomet susirado specialisto kontaktus ir parašė jam laišką, užsimindama apie problemas. Gydytojas atrašė ir paskyrė vizito laiką. Gydymo ciklas buvo ilgas - moteris skaičiuoja, kad truko apie 2 metus. Kartais tekdavo vykti į susitikimą, retsykiais specialistas elektroniniu paštu nurodydavo, kada ir kokius vaistus vartoti, ką pakeisti. „2 m. atro do ilgai, bet galiausiai pasijutau nėščia“, — džiaugiasi Vaida.

Šiuo metu moteris yra laiminga dviejų vaikų mama. Antrojo mažylio pavyko susilaukti iš pirmo karto. Vaida sako puikiai suprantanti, kad aplinkiniai jos istoriją gali vertinti skeptiškai. Tačiau ji atvira - poros, susiduriančios su nevaisingumu, turėtų nebijoti išbandyti ir galbūt alternatyvaus varianto. „Žinoma, cheminiai vaistai ir tradicinė medicina veikia. Tuo metu, kai medikamentais man stimuliuota ovuliacija, subręsdavo ir du, ir trys, netgi keturi kiaušinėliai. Galėjau tapti daugiavaike mama iš karto. Deja... Kartais problemos slypi kur kas giliau“, - sako moteris.

Vaida svarsto, jog gal ir gerai, kad nesiryžo dirbtiniam apvaisinimui. Mat jei ir būtų pavykę pastoti, mažylį dar reikia išnešioti. O jei organizme kažkas negerai, gali nepavykti... Homeopatija Vaidai padėjo įveikti nevaisingumą.

SUGRĄŽINTA VILTIS

Rasa iš Vilniaus sako nežinanti, kodėl būtent dabar nusprendė pasidalyti savo istorija. „Tiesiog... Tikrai labai gerai suprantu - išties suprantu - tas moteris, kurios beviltiškai mėgindamos pastoti jau pamažu netenka vilties ir liaujasi tikėjusios stebuklu“, - atvirauja moteris. Ji iš karto pripažįsta — vos prieš metus išgirdusi pasakojimą, kad homeopatija padėjo įveikti nevaisingumą, būtų susierzinusi ir ironiškai mestelėjusi: „Taip, taip, stebuklų būna, bet visada kažkodėl kitur, kažkam kitam, tik ne man...“

Rasa mėgino pastoti apie 7 metus. Būtent tiek laiko ją lydėjo skaudūs nusivylimai ir kaskart subliūkšdavęs tikėjimas. Moteris net nesuskaičiuotų, kiek nėštumo testų pasidarė ir kiek kartų manė jaučianti nėštumo simptomus. Nesėkmingas gydymas galiausiai uždėjo atšiaurią ir kandžią kaukę. Kiekvienas pokalbis apie vaikus, krikštynos ir kitos šventės, kai aplinkiniai nevengdavo mestelėti: „Jau ir jums būtų laikas...“, Rasai buvo daugiau nei išbandymas. Tačiau šiandien virpančiu balsu ji sako: „Stebuklų gydant nevaisingumą homeopatija būna. Jau daugiau nei 8 mėn. po širdimi moteris nešioja gyvybę. Ir viskas tik dėl to, kad ji galiausiai ryžosi išbandyti tai, ką siūlo netradicinė medicina. „Iš pradžių tuo patikėti buvo sunku. Džiaugiausi labai nedrąsiai. Bet kai kas mėnesį gydytojas patvirtindavo, kad viskas gerai, laimė pamažu augo kartu su mano pilvuku“, — teigia moteris. Rasa tikisi, kad jos istorija sugrąžins viltį ir tikėjimą toms moterims, kurios mažylio vis dar laukia.

SPECIALISTO KOMENTARAS

Antanas Januškevičius, gydytojas homeopatas

Prie kavos 2

Teigiama, kad Lietuvoje daugėja nevaisingų porų. Kokios priežastys tai lemia?

Jų Lietuvoje daugėja dėl kelių esminių priežasčių. Bene didžiausia - itin didelė darbo apkrova, dėl kurios nesilaikoma darbo ir poilsio režimo. Dažnas lietuvis, norėdamas gyventi gerai, turi dirbti net po 10-12 valandų. Į darbo rinką neretai įsiliejama jau studijų metais. Kokios to pasekmės? Organizmas tiesiog per daug apkraunamas, žmogus išsenka. Paprastai tariant - nelieka jėgų sėkmingai užmegzti gyvybę ir ją išnešioti. Galbūt tai urbanizacijos pasekmė. Juk anksčiau žmonės, gyvendami kaimuose, susilaukdavo daug atžalų. Nors jie pusę metų intensyviai dirbdavo, kitą pusmetį skirdavo poilsiui. Atgauti jėgas, pailsėti būtina.

Dar vienas svarbus veiksnys - antinksčiai. Šią endokrininę liauką sudaro žievinė ir šerdinė dalys. Žievinė dalis atsakinga už hormonus, įskaitant ir lytinius (t. y. už reprodukcinę sistemą). Šerdinė dalis reguliuoja hormonus, kurie palaiko energiją ir kūno apsaugą. Nuolatinis pervargimas apkrauna ir aktyvuoja tik šerdinę antinksčių dalį. Žievinė lieka pasyvi ir tai neigiamai veikia vaisingumą bei reprodukcinę sistemą. Iš tiesų abi dalys turėtų dirbti harmoningai, subalansuotai.

Statistiškai 10-15 % atvejų nevaisingumo priežastys lieka neaiškios. Ką slepia ši nežinomybė?

Ne visai tikslu tokias priežastis pavadinti neaiškiomis. Tiesiog klasikinė medicina jų neišaiškina, nesuranda. Mediciną studijuojantys studentai supažindinami su aibe nevaisingumo priežasčių. Jos aprėpia tiek hormoninius sutrikimus, tiek medžiagų apykaitos defektus, pvz., medžiagų įsisavinimo sutrikimus žarnyne, inkstų sutrikimus ir t. t. Tačiau po studijų, pradėjus dirbti, nevaisingumo problemas daugiausia sprendžia ginekologijos ir akušerijos specialistai. Tad negalintys susilaukti vaikų tiriami gana siaurai - vertinant vyriškų ir moteriškų lytinių organų veiklą. Jei čia sutrikimų neaptinkama, diagnozuojama, kad nevaisingumo priežastis neaiški. Tačiau kartais šeima susilaukti vaikų negali dėl to, jog tam tikras kitas organas veikia ne taip, kaip turėtų.

Koks homeopatų požiūris į nevaisingumą? Kaip siekiama spręsti šią problemą?

Homeopatai į nevaisingumą žiūri kur kas plačiau ir vertina viso kūno veiklą. T. y. siekiama nustatyti, kuris organas veikia netinkamai ir sąlygoja nevaisingumą. Tuomet skiriamos atitinkamos žolelių ir mineralų dozės, kurios padeda atkurti organizmo pusiausvyrą ir sustiprinti silpnąsias jo vietas. Pasveikęs ir sustiprėjęs kūnas yra pasiruošęs susilaukti palikuonių.